Publikováno

Pěstování balkonových květin

PELARGONIE

Pěstování balkonových květin

1/Způsoby pěstování: Jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšného pěstování balkonových je    způsob zasazení rostlin.

Nejlepší volbou je samozavlažovací truhlík nebo nádoba. Rostliny můžeme v létě bez problémů ponechat sedm až deset dnů bez zálivky a rostliny si samy regulují množství přijaté vody.  Na trhu je velké množství samozavlažovacích nádob jak designových tak základních v různých barvách. Nádobu vybíráme vždy s ohledem na množství rezervní zálivky tak na množství sazenic, které během sezóny zvětší několikanásobně svůj objem.

Pokud máme truhlíky na vnějších parapetech nesmíme zapomenout na jejich zabezpečení proti pádu při větším poryvu větru. Pád několika kilogramového truhlíku z x metrů může způsobit zásadní hmotnou škodu o zranění chodce ani nemluvě.

Do truhlíku dáváme vždy čerstvý substrát určený pro pěstování balkonových rostlin. Není vhodné používat zeminu ze zahrady nebo substrát z loňského pěstování. Vyhneme se tím případnému zavlečení škůdců a plísní.

U bohatě kvetoucích květin je důležité pravidelné přidávání příslušného kapalného hnojiva/1x za 14dnů/ dávkovaného podle návodu výrobce. Důležitá je kontrola rostlin a při napadení škůdci nebo plísněmi přemístit nádobu od ostatních a provést ošetření rostlin chemickými nebo BIO prostředky.

Dalším způsobem je osazení klasických truhlíků balkonovými květinami. Při výběru dbáme na co možná velký prostor pro zeminu a nesmíme zapomenout na minimálně 1cm silnou drenáž z kamínků nebo keramzitu na dně truhlíku.

Většina nových nádob není vybavena odvodňovacími otvory, které je nutno před osazením vytvořit. Toto opatření nám zamezí jednak přelití rostlin a v případě, že nemáme truhlíky pod střechou, /utopení / po vydatném dešti. Samozřejmě doplníme nádobu podmiskou a řádně upevníme.

Použití substrátu, množství rostlin a hnojení je v podstatě obdobné jako u samozavlažovacích truhlíků, jenom dávkování zálivky je nutno upravit s ohledem na velikost rostlin, povětrnostní podmínky a orientaci ke slunci.

Poslední možností pěstování balkonových rostlin je HYDROPONIE. Tuto problematiku budeme řešit v rubrice /Pěstování pokojových rostlin/

2/ Výběr rostlin a orientace stanoviště: Dalším faktorem úspěšnosti pěstování balkonovek je

výběr vhodných rostlin s ohledem na orientaci ke slunci event.stinného stanoviště.

 Pro slunná jižní stanoviště vybíráme slunomilné rostliny například: gazánie, kapská

kopretina,petůnie a surfínie, pro které vybereme trochu chráněné místo před deštěm.

Nezapomeneme na pelergonie /zonálky-keřičkové/ a /peltátky-převislé/.

Jižní balkony můžeme doplnit i bylinkami například tymiánem, rozmarýnem, levandulí

nebo bobkovým listem.   

Neutrální stanoviště jihovýchod nebo jihozápad osadíme pelargoniemi, lobelkami, bakopou,

million bells které můžeme nakombinovat se stálezeleným plectrantusem.

Pro severní a méně osluněná místa je vhodná různobarevná begonie tuberhybrida, fuchsie,

balzamína, krasohlávek, tořivka nebo stálezelená hosta.