Publikováno

Adventní čas

Málo kdo z nás si v této hektické době uvědomuje, že se blíží vánoční čas spojený s přípravami na oslavu se svými blízkými, adventní období, ve kterém bychom měli rekapitulovat končící rok.

Zpříjeměte si toto období malou drobností, dárkem pro blízké nebo se přijďte inspirovat vánočními dekoracemi.

Publikováno

Jak objednáte

a) Objednání Vámi vybrané květiny nebo dárku je možné přímo na těchto stránkách. Následně Vás budeme kontaktovat ohledně dodání a platby také je možné doladění vybrané květinové vazby s ohledem na příjemce. Květiny se tvoří na základě objednávky a ne vždy jsou k dispozici v uvedeném barevném odstínu nebo druhu. Zákazník je vždy o provedených úpravách informován.

b) Objednávky přijímáme i po telefonu: +420 603 840 539 nebo 222 714 547 nebo emailem: info@ekvetiny.eu.

c) Pokud máte cestu kolem naší prodejny: v Praze 3, Táboritská 38/1781 je objednávka včetně výběru květin, určení příjemce a úhrady nejjednodušší a máte garanci dodání do 60minut.

d) Úhrada vybraného zboží je možná na prodejně v hotovosti nebo platební kartou. U internetové objednávky obratem vystavíme fakturu k bezhotovostnímu převodu. V případě registrovaných stálých zákazníků netrváme na připsání platby na náš účet před dodáním objednávky.

e) V rámci velké Prahy zajišťujeme dopravu vybraného zboží a květin s garancí do 120minut od objednání a úhrady. Cena za doručení se odvíjí od vzdálenosti od prodejny. Informativně lze počítat dopravu na Prahu 1,2,3 za 60,-Kč. Ostatní lokality do 120,-Kč .

Publikováno

Pěstování balkonových květin

PELARGONIE

Pěstování balkonových květin

1/Způsoby pěstování: Jedním z nejdůležitějších faktorů úspěšného pěstování balkonových je    způsob zasazení rostlin.

Nejlepší volbou je samozavlažovací truhlík nebo nádoba. Rostliny můžeme v létě bez problémů ponechat sedm až deset dnů bez zálivky a rostliny si samy regulují množství přijaté vody.  Na trhu je velké množství samozavlažovacích nádob jak designových tak základních v různých barvách. Nádobu vybíráme vždy s ohledem na množství rezervní zálivky tak na množství sazenic, které během sezóny zvětší několikanásobně svůj objem.

Pokud máme truhlíky na vnějších parapetech nesmíme zapomenout na jejich zabezpečení proti pádu při větším poryvu větru. Pád několika kilogramového truhlíku z x metrů může způsobit zásadní hmotnou škodu o zranění chodce ani nemluvě.

Do truhlíku dáváme vždy čerstvý substrát určený pro pěstování balkonových rostlin. Není vhodné používat zeminu ze zahrady nebo substrát z loňského pěstování. Vyhneme se tím případnému zavlečení škůdců a plísní.

U bohatě kvetoucích květin je důležité pravidelné přidávání příslušného kapalného hnojiva/1x za 14dnů/ dávkovaného podle návodu výrobce. Důležitá je kontrola rostlin a při napadení škůdci nebo plísněmi přemístit nádobu od ostatních a provést ošetření rostlin chemickými nebo BIO prostředky.

Dalším způsobem je osazení klasických truhlíků balkonovými květinami. Při výběru dbáme na co možná velký prostor pro zeminu a nesmíme zapomenout na minimálně 1cm silnou drenáž z kamínků nebo keramzitu na dně truhlíku.

Většina nových nádob není vybavena odvodňovacími otvory, které je nutno před osazením vytvořit. Toto opatření nám zamezí jednak přelití rostlin a v případě, že nemáme truhlíky pod střechou, /utopení / po vydatném dešti. Samozřejmě doplníme nádobu podmiskou a řádně upevníme.

Použití substrátu, množství rostlin a hnojení je v podstatě obdobné jako u samozavlažovacích truhlíků, jenom dávkování zálivky je nutno upravit s ohledem na velikost rostlin, povětrnostní podmínky a orientaci ke slunci.

Poslední možností pěstování balkonových rostlin je HYDROPONIE. Tuto problematiku budeme řešit v rubrice /Pěstování pokojových rostlin/

2/ Výběr rostlin a orientace stanoviště: Dalším faktorem úspěšnosti pěstování balkonovek je

výběr vhodných rostlin s ohledem na orientaci ke slunci event.stinného stanoviště.

 Pro slunná jižní stanoviště vybíráme slunomilné rostliny například: gazánie, kapská

kopretina,petůnie a surfínie, pro které vybereme trochu chráněné místo před deštěm.

Nezapomeneme na pelergonie /zonálky-keřičkové/ a /peltátky-převislé/.

Jižní balkony můžeme doplnit i bylinkami například tymiánem, rozmarýnem, levandulí

nebo bobkovým listem.   

Neutrální stanoviště jihovýchod nebo jihozápad osadíme pelargoniemi, lobelkami, bakopou,

million bells které můžeme nakombinovat se stálezeleným plectrantusem.

Pro severní a méně osluněná místa je vhodná různobarevná begonie tuberhybrida, fuchsie,

balzamína, krasohlávek, tořivka nebo stálezelená hosta.  

Publikováno

ALSTROMÉRIE

Alstromérie

má nádherné české jméno – boubelka. Pochází z horských travnatých svahů Chile, a tak se jí občas říká také lilie Inků nebo papouščí lilie, přestože se skutečnou lilií nemá nic společného. Má elegantní exotické květy mnoha zářivých barev až deset centimetrů dlouhé s typickými jakoby zvířecími tečkami a čárkami na okvětních lístcích, které vzbuzují dojem dokonalého grafického vzoru. Její hlavní výhodou je pozitivní vliv na prostředí zejména v zimních měsících a celoročně pak především ve dnech, kdy je zataženo a nevlídno. Dokáže rozzářit interiér a zaplašit deprese a špatnou náladu.

Publikováno Napsat komentář

Chryzantéma

Chryzantéma

 

 

Třetí nejpoužívanější řezanou květinou je Chryzantéma neboli listopadka původem Číny a Japonska, kde jsou tyto květiny velmi oblíbené. Chryzantéma se dostala například na japonskou královskou pečeť. Kvete na konci léta a na podzim. Její květy mají mnoho různých barevných odstínů, tvarů od jednokvětých po vícekvěté, malé chryzantémy/santinky/s plnými nebo kopretinovými květy s různým panašováním.

. Chryzantéma se v květinové vazbě využívá celý rok největší uplatnění našla ve smuteční vazbě a jako hrnková je nejpoužívanější rostlinou k dušičkové výzdobě hrobů. Velkou výhodou těchto různorodě kvetoucích květin je mírná mrazuvzdornost. Jako jedny z mála kvetoucích rostlin vydrží podle druhu až do prvních mrazů a zahrady oživují až do začátku zimy.

Publikováno Napsat komentář

GERBERY

GERBERA

Domovinou gerber jsou jihovýchodní Afrika, Madagaskar, oblasti od Indie až po Nepál a Čínu a po jednom druhu najdeme i v Tasmánii a dokonce na Sibiři. Poprvé byly cestovateli nalezeny zhruba před 150 lety v jižní Africe a brzy se rozšířily i do Evropy.  Na přelomu 19.a 20. Století se objevily první kříženci gerbera „JAMESONII“ a „VIRIDIFOLIA“. V současné době je známo tisíce odrůd a barev.